Ako čistiť strieborné šperky aby boli lesklé? Rady a tipy pre Vás..

Pokiaľ nosíte strieborné šperky, určite je pre Vás dôležité aby boli vždy čisté a lesklé. Striebro totiž podlieha oxidácii a pre tento oxidačný proces mu postačuje len samotný vzduch v jeho okolí, ale aj kozmetika, chémia, slaná voda a pod. Je to prirodzená vlastnosť striebra, strieborných šperkov.. s rovnakým osudom sa ale potýkajú aj zlaté šperky.

Ako tomuto zabrániť, a mať strieborné náušnice, sety-súpravy či strieborné prstene vždy pekné lesklé ?

Ideálny prvý krok je správne skladovanie šperkov. Procesu oxidácie zabráni uloženie strieborného šperku v ZIPovom sáčku alebo celofánovom sáčku, ktorý bráni prístupu vzduchu. Navyše tým predítete poškriabaniu šperkov.

Samotné čistenie strieborných šperkov je u nás určite najbežnejšie leštiacou utierkou / handričkou ktorá je z mäkkých a jemných vlákien, ktoré šperk nepoškriabu. Jednoduchý a krátky postup, po ktorom neostane neporiadok.

Ďalšie spôsoby čistenia sú už zdĺhavejšie ale tiež efektívne, kde sa používajú rôzne chemické čističe, pasty či roztoky, ktoré je možné kúpiť. Nakoľko ich je na trhu veľa, postup použitia je vždy priložený v návode. Nevýhodou je, že je to časovo náročnejšie čistenie a je potrebné ho robiť napr. v umývadle ( alebo napr. nejakej miske ).. výsledok ale samozrejme môže stáť za to.

Nemôžeme ale zabudnuť spomenúť aj domáce spôsoby čistenia, kde sa dajú použiť aj bežné doma dostupné prípravky. Striebro sa dá vyčistiť aj:

- sódou bikarbónou: jemnou vlhkou handričkou naniesť na strieborný povrch a zľahka čistiť, aby sa povrch nepoškriabal

- destilovaný biely ocot: zmiešať so sódou, na 2-3 hodinky doň namočiť strieborný šperk a potom umyť

- jemné mydlo: v miske urobiť teplú mydlovú vodu a v nej strieborný šperky prečistiť napr. zubnou kefkou

- kuchynský saponát: v miske rozmiešať teplú vodu a trochu saponátu ( prípadne doplniť aj sódou ) a jemne vyčitiť handričkou alebo kefkou

Ako náhrada saponátov môže poslúžiť napríklad citrón či denaturovaný lieh. Pamätajte ale že všetko z mierou, inak by ste si šperk zničili, namiesto jeho oživenia.

Po čistení vždy šperk dôkladne opláchnite čistou tečúcou vodou a do sucha utrite , napr. jemnou bavlnenou utierkou.