Ako sa vyrábajú Swarovski Kryštály / história až po dnešok

Pôvod kryštálu ktorý dnes poznáme ako súčasť rôznych šperkov, je práve Česko. Zámer výroby kryštálov nebol hneď pre výrobu šperkov ale ako priemyselná výroba. 

Český sklári ktorý pôvodný sklenený kryštál vyrábali ako prvý už na prelome 16. a 17. storočia, ho používali takmer celé storočie najmä na výrobu bežných predmetov ako gombíky, svietidlá a lustre, rôzne korály pre zdobenie predmetov a šiat. Myšlienku ako tento produkt trochu vylepšiť mal Daniel Swarovski, ktorý bol pôvodom z Čiech. Vyrobil vtedy prvý stroj na brúsenie sklenených kryštálov, čím im dodal naozaj skvelý a na tú dobu výnimočný vzhľad. Čoskoro keď už jeho výrobky boli široko-ďaleko známe, založil aj vlastnú skláreň, ktorú využíval na výrobu a dodávku kryštálov, ktoré sa následne brúsili na konečné kryštálové výrobky.

Výnimočnosť jeho kryštálu spočívala hlavne vďaka experimentovaniu s obsahom oxidu olovnatého v skle, kde optimálnu tvrdosť, čírosť a optické vlastnosti dosiahol pomerom 32% z jeho obsahu. Presné zloženie Swarovského kryštálu je patentované a dodnes je firemným tajomstvom.

Vzhľad dnešného Swarovski kryštálu ovplyvňujú rôzne ďalšie faktory - najmä úprava povrchu. Zámerom firmy bola výroba kryštálu ktorý láme svetlo v spektre dúhy, a preto prišli do výrobného procesu pokovené povrchy, čím dosiahli želaný efekt. Ako prvý známy bol efekt polárnej žiary Aurora Borealis, ktorý je v obľube dodnes. Zaujímavé je že na jeho podobe spolupracoval v roku 1956 známy módny magnát tej doby Christian Dior. 

Spoločnosť Swarovski už veľa rokov modernizuje a dopĺňa farebné efekty svojich kryštálov, a to staršími aj novými technologickými postupmi. Povrchové úpravy ktoré zdobia šperky Swarovski dnes, sú najmä nátery, lesky a pokovenia ktoré v tak krásnom prevedení nemá v ponuke snáď žiadna sklárska spoločnosť sveta. 

Napodobením týchto jedinečných kryštálov je na trhu čoraz viac, a tak je potrebné byť pri nákupe šperkov naozaj opatrný aby sa Vám do rúk nedostala ( väčšinou ) lacná napodobenina Swarovski kryštálu či šperku.

Daniel Swarovski a jeho prvý stroj na brúsenie kryštálu:

Daniel-Swarowski-Biography